![]() |
02 80 778 11 02 80 778 30 02 80 778 13 |
![]() |
02 97 120 68 |
![]() |
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. |
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. |
![]() |
02 80 778 15 |
|
Счетоводство |
![]() |
02 80 778 13 |
|
Деловодство |
Процедура за подбор на експерти
І. НАОА предлага на висшите училища и колежи в страната, БАН, Съюза на учените, ССА, Националния център за дистанционно обучение, Национален синдикат „Висше образование и наука“, Националното представителство на студентските съвети (НПСС), работодателски организации, Българската стопанска камара и др. да номинират специалисти за участие в акредитационни и оценителни процедури.
Пред НАОА могат да кандидатстват и отделни лица, които отговарят на изискванията.
ІІ. АС на НАОА, в изпълнение на своите правомощия, възложени му от ЗВО, формира банка от експерти за външно оценяване чрез подбор по документи, която включва:
- Експерти от Република България, представители на академичната общност, на съсловни и браншови организации, на сдружения на работодателите
- Експерти, представители на студенти и докторанти.
- Чуждестранни експерти.
ІІІ. Изискванията, на които трябва да отговарят експертите:
- Представители на академичната общност :
- Да бъдат хабилитирани специалисти
- Да имат професионален опит в обучението, научно-изследователската (художествено-творческата) дейност и в ръководството на докторанти.
- Да притежават научен и преподавателски авторитет в академичните среди.
- Да имат организационно-управленски опит в ръководството на академичната дейност, в изграждането и прилагането на системи за управление на качеството, участия в научни журита и специализирани съвети
- Да познават добре нормативната уредба на висшето образование и акредитационната практика на НАОА.
- Да са запознати с тенденциите в развитието на обучението, научно-изследователската дейност и системите за управление на висшите училища в държавите- членки на ЕС и Европейското икономическо пространство, на напредналите страни от света.
- Да имат качества за работа в екип, обективност и конфиденциалност.
- Да са дали съгласие за участие в процедури.
- Представители на съсловни и браншови организации, на сдружения на работодателите:
- Да бъдат мениджъри от национални компании, директори на фирми и училища, ръководители на звена за човешки ресурси, представители на браншови камари и организации;
- Да познават нуждите на пазара на труда от специалисти с висше образование;
- Да са запознати с тенденциите в развитието на обучението, научно-изследователската дейност и системите за управление на висшите училища в държавите - членки на ЕС и Европейското икономическо пространство, на напредналите страни от света;
- Да познават добре нормативната уредба на висшето образование и акредитационната практика на НАОА.
- Да имат качества за работа в екип, обективност и конфиденциалност.
- Да са дали съгласие за участие в процедури.
ІV .АС на НАОА подбира за експерти студенти и докторанти, номинирани от НПСС. Те трябва да:
- Имат много добър общ успех от следването си до момента или да изпълняват добре индивидуалния си план за работа като докторанти.
- Да познават нормативната база на висшето образование и на НАОА.
- Да следят тенденциите в развитието на обучението в държавите- членки на ЕС и Европейското икономическо пространство, на напредналите страни от света .
V. Привличането на чуждестранни експерти за участие в процедури за акредитация и оценяване става по покана на АС на НАОА от:
- Еквивалентни на НАОА чуждестранни национални агенции и организации.
- Академични ръководства на водещи чуждестранни университети.
- Ръководства на международни организации и съюзи, в които Република България членува или участва в дейността им.
VІ. АС на НАОА изработва единни изисквания за автобиография на експерт, които включват цялата необходима информация и допълнителните изисквания, посочени в т. ІІІ и ІV.
VІІ. Базата с данни на номинираните от АС на НАОА външни експерти е на разположение на постоянните комисии. От тях всяка Комисия подбира според профила и нуждите си най-подходящите кандидати. Те оформят експертния фонд на ПК, който периодично се преразглежда, допълва и обновява.
VIII. Съставът на експертите по научни области се оповестява на определен период от 3 години на уеб страницата на НАОА.
IХ. Основните правила на формирането на ЕГ са:
- ЕГ към ПК са временни.
- ПК прави предложение за състав на ЕГ за всяка акредитационна или оценяваща процедура пред АС на НАОА с приложение на Информационна карта с данните на експертите.
- Съставът на ЕГ се утвърждава от АС на НАОА и е от 3 до 7 души в зависимост от сложността на процедурата.
- При подбора на външни експерти за всяка процедура, АС прилага принципа на равнопоставеност на специалисти от различни висши училища и научни организации.
- В състава на ЕГ не могат да бъдат включвани като експерти, Ректори, Зам. Ректори, декани, декан и/или директор на филиал във висше училище, съответно председател, заместник- председател и директор на институт на Българската академия на науките и на Селскостопанската академия и други научни организации.
- Всеки член на ЕГ може участва в до 5 процедури годишно
- Ръководителят и членовете на ЕГ сключват договори с Председателя на НАОА по реда на Закона за задълженията и договорите.
Х. Независимостта на ЕГ се гарантира от предвидения в ЗВО и в Правилника за дейността на НАОА ред за тяхното номиниране, назначаване и функциониране.