лого бар на НАОА

На 22-23 февруари 2018 година, под егидата на Българското председателство на Европейския съюз в София, се проведе Форумът „Университети – бизнеси“. С повече от 250 участници от над 20 страни, той отпразнува 10 години от своето съществуване. Форумът беше организиран от Европейската комисия в партньорство с Министерството на образованието и науката, Съвета на ректорите на висшите училища и Българската стопанска камара.
 
В своето приветствие заместник-министърът на образованието и науката, д-р Петър Николов, подчерта приноса на висшите училища към регионалното развитие и значимостта на ползотворното сътрудничество с бизнеса в този процес.
 
Изпълняващият длъжността генерален директор на Генерална дирекция „Образование, аудиовизия и култура“ към Европейската комисия – г-н Йенс Ниланд Кристенсен, напомни за едно от големите предизвикателства пред всички институции в образователния процес – адекватната подготовка на обучаваните с оглед на възможностите им за професионална реализация. Тази тема беше застъпена и в изказването на г-жа Маргарита Попова – вицепрезидент на Република България в периода 2012 – 2017 г. и заместник-председател на и Българската стопанска камара. Тя постави акцент върху актуалността на придобитите знания и умения и необходимостта от нагласи и възможности за учене през целия живот.
 
С помощта на високопоставени оратори от бизнеса, висшето образование и местните и национални власти Форумът се фокусира върху следните три теми: Лидерство, мениджмънт и управление; Управление на регионалните иновации и развитие; Предприемаческо образование.
 
Сред ключовите резултати на Форума, които скоро ще бъдат публикувани в отделен доклад, са:
       •Необходимостта от допълнително задълбочаване и стимулиране на сътрудничеството между университетите, предприятията и заобикалящата среда.
       •Укрепване и поддържане на нововъзникващи инициативи за постигане на иновативен и предприемачески университет.
       •Включване на студентите в текущата модернизация на висшето образование.
       •Създаване на подходящи политически рамки за по-силна ангажираност на висшите училища, академичните среди и студентите в обмена на знания
       •Премахване на бариерите между стартовите екосистеми и висшите училища.
 
Сам по себе си Форумът не е обвързан с изготвянето и приемането на стратегически документи, но представлява отлична платформа за обмен на идеи и споделяне на добри практики. Именно той е родоначалникът на инструмента HEInnovate като идеята за него се ражда в резултат на дискусии по време на едно от предходните издания на Форума. Идеята е вдъхновена от желанието да се предостави на висшите училища възможност сами да оценят своя потенциал и на тази база да вземат информирани решения при разработването на собствените си стратегии за развитие. Днес инициативата HEInnovate придобива все по-голяма популярност не само в Европа, но и в САЩ и държави от Азия, като през 2014 г. България стана първата държава, в която беше направен обстоен преглед на степента на предприемачество в системата на висшето образование.
 
За първи път държавата, председателстваща Съвета на ЕС бе домакин на Форума, отразявайки политическите приоритети на България и нарастващото значение на сътрудничеството между висшите училища и бизнеса. Следващото събитие от календара на Българското председателство, посветено на иновациите и предприемачеството във висшето образование (HEInnovate), ще се проведе в Русе в периода 14-17 юни 2018 година.
Линк към ENQA      линк към ceenqa        линк към eqar
        
икона телефон 02 80 778 15

 

Счетоводство

икона телефон 02 80 778 13
 

Деловодство

 email икона Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
  Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
икона на телефон 02 80 778 11
02 80 778 30
02 80 778 13